Festival otevřených sklepů - jaro.

Festival otevřených sklepů - jaro.

Je krásné, že se čím dál více prosazují akce typu otevřené sklepy. Moci si vychutnat skvělá vína přímo tam, kde vznikají, popovídat si s vinaři, projít se pak na čerstvém vzduchu a těšit se na další otevřené dveře do sklípku - to je asi nejlepší způsob, jak objevit bohatství našich vinařských obcí. Takovou akci lze pojmout komorně, ale i velkoryse.

Fotografie z akce naleznete v našifototéce. Jsou zde použity i některé fotografie ze stránek www.otevrenesklepy.cz

Nadace Partnerství se rozhodla pro tu druhou variantu. Ono to ani jinak nejde, pokud je ambicí představit sklepy ne jedné obce, ale hned několika obcí sousedních. Reprezentujících vždy jednu moravskou vinařskou oblast. A to průběžně po celý rok, vždy na počest změny ročního období.

Festival otevřených sklepů - část jaro – (ve dnech 21. a 22.3. 2009) byl první akcí tohoto zajímavého projektu a měl představit Velkopavlovickou oblast. Přesněji 44 vinařství z obcí Velké Pavlovice, Kobylí, Němčičky, Vrbice a Bořetice. Už jen výčet obcí ukazuje velikost projektu. Zvládnout takovou akci, aby se hosté cítili jako v bavlnce, není jen tak. Ale díky partě z Nadace Partnerství, díky nadšení všech místních vinařů a díky pochopení obcí a partnerů se to povedlo.

Pořadatelé sami očekávali první reakce hostů s napětím - byl to přece jen první projekt a na jeho úspěchu závisí i úspěch akcí následujících. Velkou neznámou bylo i počasí, které v první jarní den vůbec neslibovalo nic dobrého. Ale nakonec bylo sice chladno, ale nádherně! Předpovědí počasí se asi pár lidí nechalo odradit. Další zase dali přednost spíše "zaběhlým značkám" v nabitém degustačním kalendáři. Ale mají čeho litovat. Více než 600 hostů (čekalo se ale mnohem víc) odjíždělo z dvoudenní akce nadšeno a velmi spokojeno. Až na pár malých nedopatření s dopravou mezi obcemi, za které organizátoři nemohou, proběhlo vše jak mělo

Oproti očekávání menší návštěva měla nakonec i svá pozitiva - přijeli opravdu jen ti, kteří se o víno opravdu zajímají. I vinaři potvrzovali, že vše probíhá v naprosté pohodě, v poklidu a hlavně se zájmem publika. Nikde nebyl nával, každý měl dostatek času i prostoru zjistit a hlavně prochutnat vše co potřeboval. Pohoda, pohodička.

Akce ale nebyla jen o víně - ve všech obcích probíhaly i četné kulturní a gastronomické akce - degustační menu na Kraví hoře, koncert Zuzany Lapčíkové, Hradišťan, divadla, přednášky, komentované prohlídky vinařství a vinohradů - každý si mohl vybrat. A o to pořadatelům šlo - o pestrost ve víně i v ostatních zážitcích. Možná ale těch akcí bylo až příliš - znáte to, když je v menu mnoho jídel, nevíte co si nakonec dát....
 

Osobně se mi celá akce líbila velmi, i když jsem zde byl "služebně" a nemohl jsem si vychutnat Festival kompletní. O to víc jsem mohl sledovat šrumec v zázemí akce. A nakonec jsem si dal záležet, abych se večer lidí ve sklípcích poptal na dojmy. A byly velmi, velmi pozitivní.


Hlavně mne těšilo, že obrovská spokojenost panovala s našimi nosičkami na sklenky, které si návštěvníci měli možnost zakoupit. Ano zakoupit - nedostávali je v rámci vstupného. O to více mne těší, že nosičky si pořídilo skoro 70% návštěvníků, počítaje i ty, kteří si vstupenky vyzvedli po předchozí internetové rezervaci a se kterými jsme se osobně často ani nesetkali. Z těch, kteří se s nosičkami potkali při nákupu vstupenek na místě si je pořídilo skoro 100%!!! Velmi cenná a povzbuzující zkušenost. Hřálo mne u srdce, když mi lidé děkovali za tu „vychytávku“ díky které si nemuseli hlídat sklenky, mohli mít nalito i při přesunu mezi sklepy a hlavně mohli mít i ruce v zahřátých kapsách! Jsem rád, že přínos nosiček ocenili i pořadatelé a počítají s nimi i na další díl Festivalu otevřených sklepů. Na díl letní, který nás všechny zavede do Podluží (http://www.podluzi.cz )

 

Pořadatelé ale nepočítají jen s nosičkami. Hlavně počítají s Vámi! Přijeďte!

 

Jestli se podaří udržet standard, máte se na co těšit. Nashledanou 20. a 21. června 2009 v Mikulčicích, Moravské Nové Vsi, Kosticích, Tvrdonicích, Prušánkách a Novém Poddvorově.

 

www.otevrenesklepy.cz
 

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení